В последните няколко десетилетия вегетарианството и веганството добиха огромна популярност по цял свят. Последователите на тези типове хранителни режими говорят за здравословните ползи, етичните принципи и за опазването на околната среда. Факт е, че все по-рядко можем да открием качествено месо в магазините, а месната промишленост е отговорна за голяма част от въглеродните емисии. От друга страна обаче, много вегани и вегетарианци страдат от различни дефицити на витамини и минерали. Разбира се, протеини можем лесно да си набавяме и от растителни източници, но трябва да знаем кои точно са те. Днес ще разгледаме малко по-подробна информация за месото.
Преди да преминем към ползите и вредите от консумацията на месото, нека видим какво точно се съдържа в него. Първи по важност в този списък са протеините. Месото предоставя на тялото важни белтъчини, които участват в различни физиологични процеси. След като протеините попаднат в тялото, те се разграждат до по-малки структурни единици, познати като аминокиселини. Всяка от тях изпълнява жизненоважни функции в организма. Аминокиселините, съдържащи се в протеините са важни за изграждането и функционирането на всички тъкани в тялото – от клетките, през съединителните тъкани до мускулите и мозъка.
Месото съдържа и много важни витамини и минерали. Често споменавани сред тях са витамин В12 и желязо. Витамин В12 се съдържа само в животинските продукти. Желязото е налично и в някои растения, но в значително по-малки количества. Това е причината много вегетарианци да страдат от дефицит на тези вещества. Липсата им може да предизвика сериозни здравословни проблеми, като анемия.
В съвременните месни продукти, за съжаление, се срещат и други вещества, които не са типични за месото. В зависимост от конкретния продукт, в състава му може да бъдат открити вредни вещества като мононатриев глутамат, нитрати, тежки метали и много други. Някои меса съдържат високи количества хормони и антибиотици. Ще поговорим повече за тях, но нека започнем с причните да консумирате месо.
Месото притежава анаболен ефект, който не се изчерпва само с растежа на мускулна маса. Качественият протеин се грижи за клетъчното делене и за обновяването на всички тъкани в тялото. Анаболните процеси са свързани и с минерализацията на костите, както и за цялостния растеж на тялото. По тази причина качественото месо се препоръчва за прием от деца и подрастващи за да допринесе за правилното им развитие.
Месото е важно и за бременни и кърмачки – като източник на протеин и на желязо. Жените в този период имат повишена нужда от минерала. Оптимизираните нива на желязо гарантират здравето на майката и плода и редуцират риска от анемия.
От месото получаваме и редица важни мазнини. Знаете, че през последните години много се говори за мазнините и ролята им като ценни хранителни вещества. В нутриционизма и медицината вече се говори за полезни мазнини, които са изключително важни за здравословното състояние на тялото. Наличието на полезни мазнини гарантира оптималното функциониране на клетъчните мембрани и подпомага синтеза на редица хормони. Те се грижат също и за работата на сърцето и мозъка.
Качественото месо съдържа вещества, които захранват чревната микрофлора. В блога често пишем за кондицията на червата, защото именно от нея зависи цялостното благосъстояние на организма. Оптималното здраве на чревната лигавица и богатството на чревния микробиом подпомагат имунната система, храносмилането, синтеза на различни хормони, вагиналното здраве и още много.
Що се отнася до различните хранителни режими и протоколи, може би ще са ви интересни следните факти:
Не е изненада за никого, че комерсиалното месо в България е със сравнително ниско качество. Най-обработвано е птичето месо. При него обикновено се търси голяма печалба и това налага бърз растеж на животните, който се постига като биват хранени с хормонално-обогатени храни. От друга страна, заради начина им на отглеждане, на много птици се дават и антибиотици. Това прави птичето месо богато на вещества, които не искаме да попадат в телата ни. Хормоните могат да предизвикат редица неблагоприятни физиологични процеси. Антибиотиците пък, директно вредят на чревната ни микрофлора.
Другите видове месо също могат да съдържат високи нива от определени хормони. Тук роля има възрастта на животното. Младите животни имат активно функционираща ендокринна система, следователно, месата, добити от тях са по-богати на хормони.
Преди няколко години в публичното пространство излезе информация, че месото има канцерогенен ефект. Истина ли е това? Краткият отговор е – зависи от обработката. Месата, които са обработени с мононатриев глутамат са изключително опасни. Това вещество запазва месото свежо и подобрява вкуса му след приготвяне. То обаче е много опасно за здравето и може да има канцерогенен ефект. Глутаматът има доказан негативен ефект върху състоянието на червата, нервната система и мозъчната дейност.
Важнo е и през какъв тип обработка преминава месото. Бързото готвене на високи температури (скара и пържене) води до отделянето на т.нар полициклични ароматни въглеводороди. Те също са изключително вредни за здравето. За да ги избегнете, приготвяйте месото по метода на бавното готвене. Продължителното готвене на ниски градуси доказано запазва хранителните вещества в продуктите и не се свързва с негативни ефекти.
При някои протоколи за противораково хранене се изключва месото, заради анаболния му ефект. Както казахме, протеините подпомагат растежа на всички тъкани. Това не изключва раковите образувания. Ето защо понякога експертите биха препоръчали да го изключите от менюто си поне за известен период от време.
Споменахме, че месото може да е полезно за чревната микрофлора. Ако обаче тя вече е компрометирана и има нарушения в целостта на червата, нещата стоят по друг начин. При синдром на пропускливите черва, големите и трудносмилаеми молекули на месото могат лесно да попаднат в кръвта и да предизвикат множество възпалителни процеси.
След цялата тази информация може би имате повече въпроси, отколкото отговори. Когато става дума за решението дали да консумирате месо или не, има редица здравословни фактори, на които трябва да бъде обърнато внимание. Ако искате да направите информиран избор по въпроса, е добре да изследвате състоянието на червата си. Както вече споменахме, именно от тяхното здраве и разнообразието на естествено обитаващата ги микрофлора зависи благосъстоянието на целия организъм. За да проверите дали микробиомът ви е в добро здраве, можете да направите фецес диагностика.
Други фактори, които да вземете предвид са:
Разбира се, изборът остава строго индивидуален за всеки човек. Важно е да следите нивата на витамини и минерали, особено ако не консумирате месо от дълги години.
Ако пък изберете да хапвате месо и месни продукти, следете за качеството им. Все повече кланици предлагат месо от пасищно отглеждани животни.
Каквото и да изберете, важно е да се чувствате в добро здраве и настроение. Повече по темата за месото можете да научите от видеото на д-р Тошков.