Вероятно сте изморени от това, хората около вас или функционални лекари като мен, да ви обясняват как храни, които ядете цял живот са вредни за здравето ви. С някои от тях сигурно се съобразявате, като това да отбягвате глутена и прясното мляко например.
Но има нещо много важно, което трябва да знаете и по възможност да избягвате с всички усилия: алуминият, който ползваме в кухнята.
Аз съм Д-р Тошков и се радвам, че следвайки моят канал откривате здравословни ползи. Ако обаче случайно сте попаднали и искате да получавате известия за новите ми теми, абонирайте се за моя канала.
Повярвайте ми, когато става въпрос за здравето на мозъка, не подценявайте нито за миг информацията, която достига до вас. С насмешка или съжаление гледаме хора, които са на възраст и видно, жаргонно казано „не са с всичкия си“. Тихите мозъчни възпаления, се случват така както всяка една тъкан в тялото ни би могла да се възпалява. Някой би казал, нали има кръвно-мозъчна бариера, която предпазва деликатната мозъчна тъкан. Да, така е, но през последните години в нашия бит и кухня навлязоха хиляди най-различни химически съединения и метали под различна форма, също ваксини с ко-адювант алуминий, глифосат и пестициди, които съсипват чревната ни бариера, и вкрайна сметка стигаме до увреждане и на кръвно-мозъчната.
Във функционалната медицина има неписано правило, че пропускливите черва имат огледален отпечатък върху пропусклива кръвно мозъчна бариера. Така през нея може да преминават много по-големи молекули от съединения, вкл. тежки метали, което при здрави хора не е възможно. Но дори здравата кръвно мозъчна бариера е уязвима, когато става въпрос за преминаване на нано частици от токсините.
По-бързите или по бавно протичащи дегенеративни процеси не са предмет на възможности в лечението, спомнете си бившият американски президент Роналд Рейгън, легендата в бокса Касиус Клей и хиляди други знаменитости, които въпреки възможностите си не успяха да се излекуват от агресивни мозъчни заболявания, като болест на Алцхаймер, деменция и Паркинсон. Статистиката показва, че над 5 000 000 американци текущо страдат от Алцхаймер и тъй като в България статистиката не ни е силната страна или се използва с комерсиални цели, нека математически да си представим какъв вероятно е броят на страдащите от Алцхаймер в България.
За съжаление, преди години се считаше (най-вече поради икономичски интереси) че алуминият не се абсорбира, което доведе до масовото му ползване в хранително-вкусовата промишленост и бита. Алуминият е един от най-силно заподозрените за формиране на болестта на Алцхаймер. Това го подкрепят десетки клинични изследвания. Попаднал в мозъка ни, посредством храната, водата или инхалаторно той предизвиква невротоксично действие, последвано от различни по форма дегенеративни изменения. Формирането на амилиодна плака е част от патофизиологичния процес с който се характеризира болестта на Алцхаймер, а в клинично естество прогресираща деменция, често минаваща под знаменател на старческо оглупяване.
Днес съм тук, пред кухненския бокс, не за да ви представя нова вълшебна лечебна рецепта. Тук съм, за да насоча мисленето ви в посока една от даденостите, които ни улесняват. Замислете се колко, много алуминий има в кухните ни, който попада волно или не в контакт с храната ни и тихичко се натрупва в различни тъкани, включително мозъка ни.
Ето няколко елементарни примера:
Освобождаване на молекули алуминий става, посредством високата температура при готвене или в контакт с някои киселини, като лимон, домати и оцет.
Алтернативно заменете алуминиевите съдове със стъкло, чиста керамика или стомана, ползвайте алуминиевото фолио само като покритие без контакт с храната.
Ако риска от необратимо увреждане на мозъка не ви е впечатлило, ще допълня, че алуминият има доказано увреждащо действие върху костите. Натрупвайки се в костите той потиска действието на остеобластите, клетките формиращи и регенериращи костната тъкан. Така също има доказано силна връзка на алуминия с белодробните фибрози. Клинични студия са доказали формирането на белодробни фибрози след инхалиране на алуминиев оксид.
За съжаление алуминият масово се използва в медикаменти (антиациди), антиперспиранти, козметика, капки за нос, ваксини.
Има доказани лабораторни методики за установяване количеството алуминий в тялото, с които ние в Детокс Център работим повече от 20 години. Резултатите, обаче трябва да се тълкуват в зависимост от изследваната проба. Например, кръвната проба доказва постъпилия в тялото алуминий в последните 48 часа; урината показва количеството алуминий което се екскретира от организма; теста на урина след провокация е индикативен за провокирано изхвърляне на метали от тъканите и има висока диагностична стойност; теста на коса или нокти показва тъканните депозити на метали за последните месеци.
Прочети още: https://detoxcenter.eu/diagnostiki/laboratorno-izsledvane-na-toksichni-metali-i-minerali/