От състоянието на чревната микрофлора зависи цялостното ни здраве и благополучие. Това съвсем не е преувеличение. Все повече научни изследвания доказват, че балансирания микробиом е от първостепенно значение за имунитета, психическото здраве, състоянието на пикочо-половата и отделителната системи, както и вида на кожата, косата и ноктите. На какво се дължи този феномен?
Има много специална връзка между червата и мозъка. Те образуват т.нар чревно-мозъчна ос. По нея се предават биохимични сигнали от стомашно-чревния тракт до централната нервна система и обратно. Този обмен на информация се случва през:
Засиленият медицински интерес към тази ос започва преди около 20 години, когато учените наблюдавали повишени нива на стрес при лабораторни животни с нарушена чревна микрофлора. Друго изследване от 2011 година демонстрира как дисбалансираните чревни бактерии водят до поведенчески промени, различни генни експресии в мозъка и разлики в развитието на нервната система при лабораторни животни.
Лекарите започват да експериментират с лекуване на чревната микрофлора при мишки и наблюдават, че балансирането на бактериите в червата води до:
Как точно се случва сигнализирането между мозъка и червата е тема на множество проучвания. Установено е, че червата изпращат биохимични сигнали до мозъка по невроендокринната и невроимунната системи, както и с помощта на вагус нерва. Комуникацията се подпомага от някои микробно извлечени молекули, като късоверижни мастни киселини, вторични жлъчни киселини и триптофанни метаболити. Тези молекули предават сигналите, като си комуникират с ентероендокринни клетки, ентерохромафинови клетки и мукозната имунна система. Някои от тези молекули имат способността да преминават чревната бариера и да навлизат директно в кръвния поток. Освен да генерира тези молекули, които активират централната нервна система, чревната микробиота може самостоятелно да синтезира някои видове невроактивни вещества, като:
Друг важен метод за сигнализиране на мозъка от червата е стомашната ендокринна система. Тя може да произвежда над 20 различни вида сигнализиращи молекули. Те се отделят при химичен или механичен стимул, достигат до кръвообращението и през кръвопотока – до централната нервна система.
Последна, но не и по важност е ентеричната нервна система. Тя е дял от нервната система, който може да оперира автономно. Именно заради независимостта й я наричаме „втори мозък“. Тя комуникира с централната нервна система през парасимпатиковия (чрез вагус нерва) и симпатиковия (чрез превертебралните ганглии) дял. Някои изследвания сочат, че ентеричната нервна система може да функционира адекватно и да изпраща сигнали, дори при дисфункция на вагус нерва. Важно е да отбележим, че ентеричната нервна система има способността да синтезира над 30 различни вида невротрансмитери. Повече от 90% от серотонина в тялото реално се синтезира в червата, както и около 50% от допамина.
Функцията на тази ос е да поддържа тялото в състояние на хомеостаза. Това е динамичен баланс, при който всички вътрешни органи и системи работят синхронизирано, за да се получат перфектно химично и физично състояние в тялото. Хомеостазата гарантира оптималното ни здраве. Съвременният начин на живот, за съжаление, излага телата ни на твърде много стресори – екологични, психически и здравословни. Така връщането към това естествено балансирано състояние става все по-сложно. Един от основните фактори да боледуваме и да не се чувстваме добре е храненето – качеството на храната и цялостната ни диета.
Човешкото тяло е дом на трилиони различни бактерии. Около хиляда вида бактерии, гъбички и вируси живеят в устната кухина, по кожата и в стомаха. Тази палитра от микроби е изключително важна за здравето ни.
Бактериите, които естествено се срещат в червата, подпомагат синтезирането на молекулите, които участват в биосигнализацията, която тече по чревно-мозъчната ос. От тези микроорганизми зависи дали чревния микробиом е балансиран и дали може адекватно да изпълнява всичките си функции.
Говорим за балансиран чревен микробиом и за здрави черва, когато тези органи имат достатъчно здрава бариера, която да не изпуска съдържанието им в кръвния поток и да не позволява навлизането на чужди организми в чревната среда. Здравите черва могат да храносмилат консумираната храна и да усвояват нутриентите от нея.
За да е здрав чревния микробиом и червата да изпълнява функциите си е важно да разполагаме с достатъчни количества полезни бактерии – пробиотици. Това са щамове на различни видове бактерии, които колонизират червата и подпомагат тяхната дейност. От добрите пробиотични нива зависи не само храносмилането, но и оптималната дейност по чревно-мозъчната ос. Именно за това липсата на полезни бактерии оказва цялостно негативно влияние върху здравето ни.
Липсата на пробиотични щамове води до разбалансиране на чревния микробиом – наричаме това дисбиоза и тя може да бъде предизвикана от редица фактори. На първо място са антибиотиците (особено пасивно приеманите с месо и риба), които унищожават голяма част от съдържанието на бактерии в червата. Освен приемът на медикаменти, другият голям фактор за състоянието на червата е храната, която консумираме. Редовното хапване на боклучава храна (чипсове, снаксове, сладки изделия), силно обработени храни (консервирани продукти и такива с много набухватели), захар, бяло брашно и всякакви видове изделия с глутен разрушава чревната стена и води до проблеми със здравето. Други фактори за появата на дисбиоза са високите нива на стрес, електромагнитните въздействия от мобилни телефони и други облъчвания, лошата хидратация, медикаменти (освен антибиотиците това са противозачатъчни, кортикостероиди, имуносупресори, противовъзпалителни), някои заболявания и килограмите в излишък.
Най-важната стъпка, която трябва да предприемете, за да се справите с дисбиозата е да промените начина си на хранене. Консумирайте повече жива храна (плодове и зеленчуци), набавяйте си качествени мазнини, протеини и въглехидрати. Консумирайте естествено ферментирали храни (кисело зеле, туршия, Комбуча и др), за да снабдявате тялото с пробиотици. Намерете правилния режим на хранене за вашите нужди. Ако имате съмнения за хранителни алергии, непоносимости или синдром на пропускливите черва, потърсете помощ от специалист. В Detox Center разполагаме с най-добрите диагностични методи за установяване на широк спектър от здравословни проблеми.
За да подпомогнете балансирането на червата е важно също да избягвате приема на антибиотици, да си давате достатъчно почивка и здрав сън, да спортувате и да прекарвате качествено време сред природата. За оптималното ребалансиране на чревната мукоза препоръчвам Pro10Biotics – хранителна добавка с 10 пробиотични щама и 50 милиарда живи клетки във всяка капсула. Редовният й прием ще ви помогне да се чувствате отново здрави и щастливи, за да можете да се наслаждавате истински на всеки ден от живота си.