Подуването е един от най-често срещаните симптоми на съвременния човек. Много хора често се оплакват от подут корем и газове. Тези симптоми са нещо, с което всеки един от нас се сблъсква рано или късно. Но ако това се превърне в ежедневие, неприятните симптоми могат да доведат до понижаване на стандарта на живот и редица дискомфорти. Затова е важно този конкретен симптом да се адресира адекватно. Не е нужно да живеете с тежест и подуване. Просто трябва да установите конкретната причина за появата им. В повечето случаи решението на този здравословен проблем е лесно и достъпно. Ето кои са четирите основни причини за подуване и какво говорят те за здравето.
Първата основна причина за подуване на корема е разрушаване на естественото разнообразие на чревния микробиом. Червата са основата на здравето ни. Това е абсолютен факт, с който всички трябва да се научим да живеем. Грижата за оптималното здравословно състояние започва от грижата за чревния микробиом. Въпросите, които можете да си зададете тук са:
Полезните бактерии, познати още като пробиотици са в основата на здравия чревен микробиом. Когато те са в достатъчни количества, имат способността да балансират останалите органи и системи в човешкия организъм. Често проблема с подуването може да се разреши с приемането на качествен пробиотик.
От друга страна, някои вредни микроорганизми (патогени) могат да предизвикат сериозно подуване. Един от основните виновници, отговорен за този симптом е кандида. Това са вид дрожди, които се хранят с нехраносмелени въглехидрати и фруктоза. Кандида обикновено се свързва и с проблеми с женското здраве и влагалищни инфекции, така че често вагиналната кандидоза и подутия корем може да бъдат наблюдавани като комбинирано състояние.
Диагностицирането на кандида в червата се случва чрез фецес диагностика. Това е неинвазивен метод, който предлага подробна информация относно цялостното състояние на чревния микробиом. След установяването на завишени нива кандида в червата, лекуващия лекар може да предпише адекватно лечение. Диетата е изключително важна за да се справи организма с инвазията от тези упорити дрожди. Вероятно ще трябва да изключите някои храни от менюто си, за да се балансира състоянието на червата ви. В тази категория спадат млечните продукти, някои плодове и зърнените култури. Захарта също трябва да се избягва, както и някои стимуланти, като кофеин.
Друга причина за появата на подуване са хранителните непоносимости. Важно е да направите разлика между непоносимост и алергия. При тези две състояния тялото реагира по различен начин. Хранителните непоносимости са свързани с отделянето на специфични антитела IgG.
Обикновено хранителните непоносимости са трудни за диагностициране, защото често предизвикват забавени реакции. Да речем, че страдате от непоносимост към фруктоза. Това е захарта, типично съдържаща се в плодовете. След консумация на плодове, реакцията на непоносимост (подуване, газове, задържане на течности, разстройство или запек) може да се прояви в рамките на 3-4 дни. Именно затова повечето хора не могат да направят пряка връзка между храната, която консумират и здравословното си състояние.
Разбира се, хранителните непоносимости могат да се диагностицират с правилните тестове. Тяхното установяване задължително води до промени в начина на живот и хранителните навици. Добрата новина е, че след изключването на дадени храни от менюто за определен период от време, тялото се връща към оптималното си състояние и спира да синтезира антитела.
Хормоналните промени и връзката им с хранителните навици се по-често срещани при дамите. Много жени се оплакват от лошо храносмилане, подуване, газове, запек и болки в корема. Дамите смятат, че това са нормални симптоми на т.нар ПМС (предменструален синдром). Истината е, че тези състояния могат да индикират наличието на хормонален дисбаланс и по-конкретно – завишени нива на естроген.
Ако има съмнения за хормонален проблем, лекуващият лекар ще назначи съответните изследвания. Важно е да знаете, че женските хормони се изследват най-добре чрез слюнката. Кръвните тестове не са достатъчно адекватни, защото лесно се влияят от множество фактори. За да се получи цялостна картина относно нивата на хормоните, може да се предпише 3-разов дневен тест на слюнката. При него се взема проба сутрин, обед и вечер и на базата на трите проби се проверяват нивата на хормоните в рамките на целия ден.
Не е изключено и господата да страдат от подуване, предизвикано от хормонален дисбаланс. Дали има нужда от подобно изследване ще прецени лекуващия лекар на базата на информацията, която му споделите.
Последният фактор за подуването, който ще разгледаме днес е стресът. Не е изненада за никого, че високите нива на ежедневен стрес имат пряко въздействие върху цялото тяло и в частност върху храносмилателната система. Има много видове стрес, които могат да влияят на здравето – токсичен, микробиален и разбира се, психологически.
Тук ще поговорим за ефектите на психологическия стрес върху състоянието на червата. От една страна, когато сме под голям стрес, тялото не може да си почине адекватно. Парасимпатиковия дял на нервната система не работи нормално, а именно той отговаря за т.нар процес rest and digest (почивка и храносмилане). С други думи, работният стрес, недоспиването, множеството задачи и неспособността да отдъхваме буквално блокират протичането на храносмилателните процеси.
От друга страна, голяма част от невротрансмитерите се синтезират в червата. Един от тези хормони, които тялото произвежда при стрес е кортизолът. Високите нива на кортизол в червата предизвикват редица неприятни симптоми, като един от тях подуването. В комбинация с това стресираните хора често хапват по-обилно и то храни, които са вредни за червата – тесто, захар, солени изделия.
За да се установи дали има свръхпроизводство на кортизол в червата отново се използва фецес диагностиката. Този диагностичен метод не бива да ви притеснява. Той е изключително добър начин да се наблюдава цялостното състояние на храносмилателната система. Фактът, че е неинвазивен и може да се прилага при пациенти от всяка възраст го прави още по-удобен за много съвременни лекари.
Това са четирите основни причини за подуване на корема. Може да има и други фактори, които да доведат до този неприятен симптом, които се свързват с нивата на ензимите и хистамина в червата. Какъвто и да е причинителят, при правилна диагностика той лесно може да бъде установен и третиран. Открихте ли вашите причини за подут корем в тази статия? Имате ли въпроси или нужда от консултация? Не се колебайте да се свържете с нас.
Научете повече за подуването на корема от Youtube канала на д-р Тошков. Последвайте ни в Youtube, за да получавате ценна информация относно здравето си.