Хранителните непоносимости са здравословен проблем, с който много съвременни хора се сблъскат. За разлика от алергиите, непоносимостите се проявяват с много по-леки, но пък разностранни симптоми. В допълнение, симптомите често се появяват няколко дни след консумацията на съответната храна. Това прави непоносимостите по-трудни за диагностициране и лечение. Доказано е, че цели 20% от световното население страда от една или повече хранителни непоносимост. Кои са най-често срещните сред тях и как се проявяват – разберете от днешния материал.
И двете състояния се характеризират като реакции на организма към определени храни, a в някои от случаите симптомите се припокриват. Каква е разликата между двете тогава?
Истинската хранителна алергия причинява силна реакция на имунната система, която засяга много органи в тялото. Алергичната реакция е в основата на редица симптоми. При някои пациенти може да бъде изключително тежка и дори животозастрашаваща. От друга страна, симптомите на непоносимост са неприятни, но далеч не са толкова опасна заплаха за живота и често се ограничават до храносмилателни проблеми.
Ако имате хранителна непоносимост, вероятно можете да консумирате малки количества от съответната храна без това да ви създава проблеми. Така че решението често се крие в ограничение на количеството храна, към което имате непоносимост. При алергиите, от друга страна, дори малка доза от опасната храна може да предизвика сериозни симптоми. В случай на алергия е редно да избягвате на всяка цена веществата, към които сте алергични.
Както вече споменахме, най-често срещаните проблеми при непоносимостите са свързани със състоянието на храносмилателната система. Това съвсем не е за пренебрегване, защото именно доброто храносмилане е в основата на правилното протичане на стотици други процеси в тялото. Проблемите със стомаха могат да отключат редица сериозни състояния и заболявания.
Най-често срещаните симптоми при хранителна непоносимост са, както следва:
Глутеновата непоносимост се различава от цьолиакията. Второто състояние се характеризира с много по-тежки и продължителни симптоми. При цьолиакията се наблюдава имунен отговор след консумацията на глутен, което я характеризира като автоимунно заболяване. Това състояние пък е различно от житните алергии, при които тялото произвежда специфични антитела след консумацията на глутен.
Тези три диагнози не бива да се бъркат – непоносимостта, алергията и цьолиакията са отделни здравословни проблеми. Всички те са свързани с консумацията на глутен, но реакцията, която се случва в тялото е различна (макар и симптомите понякога да съвпадат).
Както се разбира от името й, тази непоносимост е свързана с неспособността на организма да разгражда глутен – протеинът, който се среща в житните култури и който придава на хлебните и тестени изделия типичните им нишки, плътност и пухкавина.
Симптомите на този вид непоносимост варират от пациент на пациент, но обикновено са свързани с болка, подуване, газове, и диария, както и болки в ставите и кожни проблеми. Често симптомите се появяват от няколко часа до няколко дни след консумацията на проблемните храни. По тази причина много хора дори не подозират, че страдат от такава непоносимост.
Храните, които трябва да се избягат в този случай са:
Бъдете много внимателни с тази непоносимост. Тъй като глутенът служи като слепващ агент, той често се добавя в различни хранителни продукти. Четете внимателно етикетите, за да сте сигурни, че не го консумирате неволно.
Млечните продукти съдържат две вещества, към които може да се развие реакция – лактоза и казеин. Обикновено по-проблемна е лактозата. Тя представлява специфична млечна захар, която би трябвало да се разгради в тялото от ензима лактаза.
Когато нивата на този ензим са ниски, тялото не може да разгради лактозата и това предизвиква различни здравословни симптоми, като:
Цели 65% от населението на земята има проблем с лактозата и страда от тази непоносимост. Какво може да се направи по въпроса? В днешно време има множество алтернативи – можете да изключите напълно млечните продукти от менюто си, да ги заместите с веган млека и сирена, или да приемате лактаза под формата на хранителна добавка.
Според различни проучвания, зрелите сирена и ферментиралите млечни напитки, като кефир, се храносмилат по-лесно от тялото, защото съдържат по-малки количества лактоза.
Амините са вещества, които естествено се синтезират по време на процеса на ферментация, както и при други методи на обработка, като отлежаване. Срещат се в различни количества в голямо разнообразие от храни и са свързани с разностранни симптоми.
Въпреки че има много видове амини, най-често хората развиват непоносимост към хистамина. Това е естествен ендогенен химикал, който участва в различни функции на имунната, храносмилателната и нервната система. Особено важен е като защитен механизъм срещу инфекции. В тези случаи хистаминът създава незабавен възпалителен отговор на синтез на алергени. Вследствие на тяхното отделяне се получават кихане, сърбеж и сълзене на очите. По този начин се дава възможност на тялото да изхвърли потенциалния вредител.
Част от хората могат да храносмилат и разграждат хистамина без проблем. Други обаче не са в състояние да разграждат правилно хистамина, което води до неговото натрупване в организма. Най-честата причина за непоносимост към хистамин е нарушената функция на ензимите, отговорни за разграждането на хистамина – диаминооксидаза и N-метилтрансфераза.
Симптомите на непоносимост към хистамин включват:
Хората с непоносимост към хистамин трябва да избягват храни с високо съдържание на този природен химикал, включително:
Както при лактозната непоносимост, в този случай пациентите също могат да изберат да приемат допълнителни ензими под формата на хранителни добавки.
В част две на този материал ще разберете кои са другите най-често срещани хранителни непоносимост и как се лекуват такъв тип здравословни проблеми.