Всяка година по това време, всички живеещи в големи или индустриални градове се сблъскваме с един сериозен проблем – мръсният въздух, мъглите и всички здравословни проблеми, които следват от тях. Истината е, че трудно може да избягаме от тези замърсители или по-скоро може само да ги намалим, защото те са част от въздуха, който дишаме. За тези от нас, които живеят в големия град не остават много избори, освен предпазване (до колкото то е възможно) и адекватна грижа за организма.
Факт е, че София е един от най-засегнатите градове, що се отнася до качеството на въздуха. Но това е проблем, който се среща в световен мащаб. От една страна, той е пряко свързан с климатичните промени. От друга, зависи от индустриализацията, трафика и превантивните мерки, които всеки град приема.
Климатичните промени са пряко задействани от използването на фосилни горива – въглища, газ и нефт. За съжаление, всички те са в основата на съвременния живот. Благодарение на тях се захранват големи части от индустрията по света, те са в основата на всички превозни средства, а у нас много хора все още ги използват за отопление. В градската среда през студените зимни месеци ефектите от използването на изкопаеми горива просто са много по- осезаеми и от факта, че има мъгли забавящи естествените въздушни маси. Важно е да знаете също, че липсата на смог не е индикатор за качеството на въздуха.
Редовното излагане на замърсен въздух води до редица здравословни проблеми. Според статистиките най-често срещаните сред тях са:
Да, този списък може да ви се струва плашещ, защото проблемът наистина е сериозен и заслужава вниманието ни. За съжаление, в рисковите групи спадат и най-малките, бременни жени и кърмачки. Разбира се, днес разполагаме с множество апарати за пречистване и овлажняване на въздуха. Установено е обаче, че при използването на пречистватели децата не могат да си изградят добър имунен отговор и всяко излагане на външна среда може да предизвика разболяване.
Всички проблеми, които произтичат от мръсния въздух се коренят в степента на токсична експозиция и разбира се способността на организма ни да се детоксикира. При лошо пречистване и неспособност на тялото да изхвърли ненужните му вещества, страдат лимфната, имунната, белодробната и сърдечно-съдовата системи.
Иначе казано, можем да приемаме всякакви имуностимуланти, да дишаме през маска и да се грижим за здравето на белите дробове, но без адекватна детоксикация проблемът остава. Защото? Защото ден след ден с всяко вдишване поемаме вредни микрочастици от въздуха, които тялото трябва да изхвърли преди да активира другите системи и органи. Тоест, най-важното през този сезон (а и не само) е да подпомогнем естествената детоксикация на организма.
Детоксикацията се случва на различни нива и през различни органи. На първо място, тя е свързана с изпотяването и приемът на достатъчно течности. Добро начало за всеки човек е редовното спортуване. Благодарение на тренировките, особено с кардио елемент, можем да активираме изхвърлянето на токсините през потта. Важно е когато тренирате активно да приемате достатъчно течности (вода и електролити), защото заедно с потта от тялото се извеждат и редица важни минерали. Освен това, спортуването активира лимфната система, която е също важна за процеса на пречистване. Контрастните душове, четков масаж и скачане на батут или въже също са добър метод за нейното „събуждане“.
Тъй като кожата е един от най-важните детоксикиращи органи, грижата за нея е от първостепенно значение. Предпазните мерки тук включват да избягваме използването на тежка козметика с множество химични съединения, ароматизатори и оцветители и винаги да перем новите дрехи преди да ги обличаме. В контекста на козметичните продукти заложете на натурални такива – базови и етерични масла, био сертифицирани естествени суровини или дерматологична козметика. Подпомагането на детоксикацията на ниво кожа се случва чрез сухо четкане с подходяща четка, което активира кръвопотока и лимфата.
На по-дълбоко ниво процесите на пречистване зависят пряко от храната, която консумираме. Знаете, че има храни, които често се обработват с пестициди и химически вещества. Измивайте добре плодовете и зеленчуците, белете ги, когато има възможност и при нужда, накисвайте преди консумация. Ядките също е добре да се накисват. Това не само премахва токсините от обвивката, но и ги прави по-лесни за храносмилане.
Когато избирате месо, следете за произхода му – в какви ферми са отглеждани животните, как са хранени, ваксинирани ли са, дали са получавали различни „стимуланти“ за бърз растеж. Това е важно за вашето здраве, защото всички тези вещества остават в тъканите на животното и след това достигат до тялото ви. При рибните продукти бъдете изключително взискателни в избора си. За съжаление, в океаните ни се изхвърлят огромни количества тежки метали, които се наслагват в ракообразните и големите риби. Не забравяйте, че от значение е как приготвяте храната си. Грилованото месо и риби, както и пържената храна образуват полициклични ароматни въглеводороди, които при болшинството хора водят до тихи странични ефекти, поради невъзможността им да ги детоксикирате. Ограничете бързата термична обработка до 1 път седмично, а в останалите случаи гответе на ниска температура, което със сигурно ще бъде и по вкусно.
Подпомагането на детоксикцията на ниво хранене се случва чрез различни промени в менюто. Спазването на пости е добро начало, особено през зимата. Интермитентното гладуване също е ценен метод за пречистване през студените месеци.
И тук е моментът да поговорим за най-важния детоксикиращ орган – черния дроб. Важно е, особено в периода на празниците, да се грижим добре за него. Черният дроб се натоварва при преяждане, по-честа употреба на алкохол и нередовен сън. Ясно е, че около Коледа и Нова година това са нормални явления. В никакъв случай не съветвам пълно въздържание, освен ако няма сериозна медицинска причина за него. Но е добре след празниците да дадем на този орган малко почивка и да подпомогнем работата му. Това лесно може да се случи с няколко дни (3 до 5) на зелени сокове, смутита и сурови храни.
Детоксикацията на всеки човек преминава генерално през две ключови фази и тук трябва да споменем, че основна роля играе генетиката. Това със сигурност ви е минавало през ум, наблюдавайки как някой е по-безотговорен от вас, а на вас ви трябват в пъти повече усилия за да бъдете по-здрави и изглеждате по-добре. Отговоърт е в гените. Както всеки един процес така и детоксикацията ни се ръководи от гени. Те от своя страна диктуват на ензимите как да обработват и в последствие елиминират токсините. Не си даваме сметка, че тези “бойци на тихия фронт” са най-големият ни ресурс и не тябва да приемаме генетиката, като присъда. Познавайки слабостите на тялото ни бихме могли успешно да ги управляваме чрез епигенетични промени, чрез витамини, минерали, билки и конкретни промени в начина на живот.
Може да се запознаете генетичните ни панели от този линк: https://detoxcenter.eu/diagnostiki/genetichni-izsledvaniya/
Винаги преди да преминете към режим на детоксикация се консултирайте със специалист. Пречистването на черния дроб и като цяло на организма често е съпроводено със световъртеж, гадене, болки в тялото, ниски нива на енергия и затруднения с изхождането. Всичко това е в рамките на нормалното. Ако симптомите станат твърде интензивни за вас, не се колебайте да потърсите помощ от лекар или нутриционист.
Що се отнася до хранителните добавки, има няколко сред тях, които аз препоръчвам при детоксиакция. За да разберете кои са те, изгледайте едно от последните видеа в Youtube канала ми. За още ценна информация и новини, можете да се абонирате.