Dr_Toshkov_final_logo_websiteDr_Toshkov_final_logo_websiteDr_Toshkov_final_logo_websiteDr_Toshkov_final_logo_website
  • Начало
  • За мен
  • Услуги
    • Ирисова диагностика
    • Биорезонансна диагностика
    • Фецес диагностика
    • Тест за хистаминова непоносимост
    • Кръвен тест за хранителна непоносимост ImuPro
    • Биорезонансна терапия
    • Хелаторна терапия
    • Озонотерапия
    • Med Matrix терапия
    • Генетични изследвания
    • Тест на естрогенни метаболити
    • Лабораторно изследване на токсични метали и микроелементи
  • Блог
  • Контакти

МОГЪЩИЯТ МЕЛАТОНИН

  • Начало
  • Блог
  • Статии
  • МОГЪЩИЯТ МЕЛАТОНИН
11.02.2021

Преди месеци анонсирах с кратко видео в YouTube канала ми, започването на поредица, посветена на хормоните. За съжаление „аферата Ковид“ промени изцяло интересите и вниманието на цялото общество и това ме забави, но не и спря.

Започвайки поредицата е желателно йерархично да се отдаде внимание на един от най-мощните хормони, естествено лекуващи тялото ни. И това е мелатонинът.Успоредно с тази статия, разкриваща неподозирани факти и здравни ползи от мелатонина, информацията е качена и под формата на видео в YouTube канала ми. Четете или слушайте защо мелатонинът е наистина могъщ хормон и защо, погрешно е заклеймен като единствено „хормон на съня“.

Да, той регулира съня и циркадния ритъм, но знаете ли, че това всъщност е най-мощният катализатор на детоксикационните процеси, протичащи в организма. Той оказва ефект върху нивата на увреждащите свободни радикали, процесите на стареене, здравето на очите, щитовидната жлеза и половите хормони. Мелатонинът играе ролята на регулатор на растежния хормон, който от своя страна е най-силният анти-ейджинг и метаболитен хормон. Притежава и ред други благоприятни качества, които ще засегна по-долу.

Не случайно, най-популярните ендокринолози в света, в т.ч. дълбоко уважаваният от мен д-р Тиери Ертог, поставят мелатонина като тема N1 в семинарите си. Друг важен факт, който ме подтиква да започна именно с тази тема, са главоломно нарастващите статистически данни за страдащите от безсъние в световен мащаб, които са много над 300 млн души. Не може да не отдадем заслуженото и на тези, които накараха милиони хора да стоят стресирани пред телевизорите, в очакване на поредната негативна емисия новини. А истината е, че няма по-голям разрушител на мелатонина от стреса и в частност хормонът на стреса – кортизол.

Научни факти за мелатонина: главната жлеза отговорна за продукцията на мелатонин е епифизната жлеза, но малък дял в синтеза му имат и очите, костния мозък и червата. Дневната продукция на мелатонин от епифизата варира между 30 μg и 100 μg. Най-високите нива, логично са измерими през нощта (в Детокс Център правим тест със слюнка отделена в 2 ч. през нощта), а най-ниските – през деня, като те изхождат главно от чревната продукция. По време на бременността майката снабдява плода изцяло със своя мелатонин. След раждането, преди епифизата на новороденото да започне самостоятелно пълноценно производство на мелатонин, той се осигурява чрез кърмата. Затова кърменето е глобален фактор за оптималното здраве на бебето. Заместителните хранения с адаптирани млека не осигуряват есенциалния за тялото на бебетата мелатонин!

Най-високи нива на хормона се отчитат при децата, в периода преди да достигнат пубертета, след което, при навлизането в „особената възраст“ се наблюдава остър спад на стойностите му. В последствие, с възрастта и остаряването се наблюдава бавно естествено намаляване на производството на мелатонин, като на възраст от 80 години, стойностите му спадат със 75-80 %, в сравнение с тези в ранна младежка възраст.  (Ако имате възрастни приятели и родители, и милеете за здравето им, най-здравословният подарък за тях би бил не шоколад, а опаковка течен мелатонин.)

Какви са ползите от мелатонина?

Ще започна с кратко обрисуване на типичния пациент, страдащ от дефицит на мелатонин: жена на 40-42 години, изглеждаща малко по-зряла от биологичната й възраст. През повечето време излъчва подтиснатост, липса на настроение, склонна е към депресия, напрегната, с изблици на нервност и дори липса на либидо. Невъзможно е да се отпусне, има общо напрегната мускулатура, особено в областта на шийния плексус, трудности при заспиване, върти се дълго време в леглото. Практически спи изключително леко и подскача при най-малкия шум, страда и от нарушения в месечния цикъл. Поради липсата на здрав сън, сутрин е сънлива и прибягва до няколко кафета, а често добавя и захар, за да има енергия да извършва задълженията си. При пътувания на далечни дестинации страда от силно изявен джет лаг.

Сигурен съм, че много от вас ще открият в себе си не малка част от споменатите симптоми, но както анонсирах, мелатонинът е с глобални функции в човешкото тяло и неговия дефицит се проектира в статуса и работата на всеки орган.

Физиологични ефекти:

  1. Регулира циркадния ритъм и подобрява качеството на съня – мелатонинът е основен двигател за формиране на отчетливите състояния ден-нощ, през които нашето тяло трябва да преминава. Естествената дневна светлина, заедно с вит. Д, вит. В6 и аминокиселината Л-триптофан стимулират образуването на хормона серотонин, който ни кара да бъдем активни и щастливи. С наближаване на вечерта и настъпването на нощта, нивата на серотонин спадат и от епифизата започва да се освобождава хормонът мелатонин, който ни кара да се отпуснем в очакване на целебен сън. Серотонинът и мелатонинът са неразривно свързани, те „танцуват“,  така както деня и нощта. Така дефицитът на мелатонин рефлектира върху нивата на серотонин. Характерни за това симптоми са унилост и апатия, липса на настроение, депресивност, смущения в паметта и концентрацията. Обратното също е валидно – дефицитът на серотонин рефлектира върху производството на мелатонин и по този начин се формира порочен кръг.
  2. Детоксикация – мелатонинът е основен двигател за мощни, регенериращи, детоксикиращи процеси. Стимулира черния дроб, отпуска жлъчно-чернодробните пътища и храносмилателната система, подпомага храносмилането и здравия микробиом. Съгласно естествения биологичен часовник, всеки орган има 2 часа силна функционална енергия по време на денонощието. За черния дроб това е времето от 1 до 3 часа през нощта. За да свърши ефикасно работата си и да неутрализира и изхвърли вредните за тялото вещества, детоксикирайки организма, той се нуждае от спокойствие и дълбок, пълноценен сън. По-късно следва времето на белите дробове и стомашно-чревния тракт.
  3. Мелатонинът редуцира нивото на свободните радикали. Те са познати като основен увреждащ фактор, най-вече на нашите ДНК структури, кръвоносни съдове, сензорни органи (очи, уши, нос), мозък, ендокринни органи, бъбреци и т.н.
  4. Мелатонинът рефлектира върху здравословните нива на кръвното налягане, благоприятства и правилната терморегулация на тялото.
  5. Мелатонинът ускорява оздравяването при всеки болестен процес, операция или травма. Ако страдате от заболяване, свързано с болка и дискомфорт, нарушаващи съня ви, задължително включете мелатонин в лечебния план. Така ще осигурите здравословен сън и по-бързо излекуване на основното заболяване.
  6. Мелатонинът подобрява качеството на живот и благоприятства физиолочното състояние на възрастните хора.
  7. Стимулира синтеза на растежен хормон – основният анти-ейджинг хормон, забавящ стареенето, поддържащ кожата и тъканите свежи и плътни, редуциращ мастните тъкани, за сметка на ефективна мускулна маса.
  8. Подпомага щитовидната функция, посредством ефективна конверсия на ресурсният Т4 хормон в ефективния работещ Т3 хормон и по-малко rT3.
  9. Подпомага метаболизма и здравословното балансиране на теглото, посредством работата на растежния хормон и щитовидните хормони. Aко целите постигане на здравословно тегло, първото и най-важно условие е да си осигурите пълноценен сън.
  10. Намалява нивата на хормоните допамин и кортизол, с което редуцира напрежението и позволява на тялото да се отпусне и да почива активно. Подкрепя функциите на парасимпатиковата нервната система, която за разлика от симпатиковата, държаща ни нон-стоп на щрек, запазва енергията на организма и ни успокоява.
  11. Намалява спазмите, болките и киселините в храносмилателната система и ускорява заздравяването на лигавицата на стомаха при язвена болест.
  12. Спомага за подобряване на очното здраве. Забавя остаряването на очите, посредством редуциране на свободните радикали. Редица проучвания доказват, че мелатонинът спомага за намаляване на възрастовата макулна дегенерация при пациенти, подложили се на продължителна терапия с мелатонин.
  13. Мелатонинът подобрява общото състояние на деца, страдащи от заболявания от аутистичния спектър, както и на такива с дефицит на вниманието и хиперактивност.
  14. Намалява шума в ушите, известен като тинитус. Това е силно изнервящо състояние, срещащо се главно при възрастни, но вече все по-често откриващо се и при млади пациенти.
  15. Не на последно място мелатонинът показва глобален ефект при терапията на злокачествени заболявания и затова задължително присъства в терапевтичния  лист на пациенти, провеждащи превантивна детоксикация или подкрепяща терапия при раково заболяване. Намалява болките и токсичността, подобрява и ускорява възстановяването. 
  16. Мелатонинът е най-ефикасната терапия за възстановяване от jet lаg. Пътувайки на далечни дестинации, задължително носете със себе си мелатонин, който ще ви помогне бързо да възстановите етествения си циркаден ритъм.

Причини за намаляване синтеза на мелатонин:

Извън естествената възрастова флуктуация, следните причини се считат за ключови за формиране на неестествен дефицит:

  • Повишен стрес, в частност емоционален, особено късен следобед и вечер. Заради доминацията на кортизол, който не позволява на мелатонина да се свърже с мозъчните рецептори и да прояви ефективността си;
  • Стимулиране на очните рецептори със синя светлина преди сън (компютър, телефон, таблет, телевизор).
  • Работа през деня в мрачни помещения, без източник на естествена светлина;
  • Застоял начин на живот, липса на спорт и физическа активност;
  • Хранене: алкохол, кафе късен следобед и вечер, енергизиращи напитки, късна вечеря, трудно смилаеми храни в късните часове на денонощието;
  • Тютюнопушене;
  • Спане в помещения с електрически уреди, високо напрежение, ЕМФ в близост със спалнята, незатъмнени помещения. Електромагнитните честоти се разпознават като един от най-мощните разрушители на мелатонина в днешно време.

Как естествено да повишим синтеза на мелатонин в тялото си:

  • Респективно на казаното преди малко – коригирайте хранителния си режим. Изключете консумацията на трудно смилаема храна във вечерните часове, лимитирайте консумацията на алкохол, енергизиращи и кофеин съдържащи напитки в следобедните часове.
  • Осигурете си спокойна и релаксираща среда, без допълнителна работа и друг емоционален стрес преди сън.
  • Медитацията и релакс терапиите са изключително благоприятстващи нормалното производство на мелатонин.
  • Ограничете ползването на компютър и телевизор в часовете преди заспиване. Отдайте се на интересно четиво по ваш вкус и четете на естествена, топла светлина. Избягвайте LED светлината.
  • Осигурете пълна тъмнина в спалнята си или ползвайте затъмняващи очите маски за сън.  
  • Проблемът с електромагнитните излъчватели, телефони и други устройства е глобален. Санирайте спалнята и околните стаи като ефективна мярка срещу най-опасните и тихи разрушители на мелатонина. Спете далеч от електронни будилници, wi-fi устройства, смарт телефони и др. Професионална помощ и анализ на статуса на вашата спалня/жилище може да получите от www.emf.bg

Кога и как да приемаме добавка с мелатонин:

Има десетки различни форми мелатонин на пазара. Ключово важно е да се осигури работещата форма, което е обвързано със степента на абсорбция и бионаличност.

Безспорно най ефективни са био-идентичните форми сублингвален мелатонин. За съжаление тези форми не са свободно достъпни и са обвързани с поръчка в специализирани аптеки, изготвящи хормонални препарати https://lifestore.bg/bioidentichen-hormon-melatonin-bioidentical-hormone-melatonin-3-mg. Всички био-идентични хормони съдържат хормонални молекули, идентични с човешките хормони, което ги прави напълно съвместими с организма. Отделно подезичната форма осигурява бавно разтваряне и директна абсорбция, което е проблем с таблетните и капсулни перорални форми. Контактът на мелатонина с високата стомашна киселинност до голяма степен разрушава хормона и това може да компрометира терапевтичните резултати.

Моята препоръка за друга достъпна, ефикасна и лесно усвоима форма е течният мелатонин. Той се дозира лесно, задържа се под езика, без да се преглъща и ефикасно се абсорбира, без риск от разрушаването му в стомаха. Започнете плавно дозиране на хормона с 0.5 мл под езика, от 30 до 60 мин преди сън. Може да увеличите дозата, според индивидуалните си нужди до 2-3 мл, проследявайки ефекта му върху съня ви.  

В моята практика допълнителната помощ от магнезий, вит. В6, пасифлора и ашваганда може да подобри ефектите на мелатонина, за достигане на максималните му здравословни ефекти.

Бъдете здрави,
д-р Тошков

Сподели
3

Подобни статии

20.04.2021

За и против консумацията на месо – факти за здравето


Прочети още
15.04.2021

Грижа за детския имунитет – съвети за родители


Прочети още
07.04.2021

Наднормено тегло – какво го предизвиква и как да се справим с него


Прочети още

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последни статии

  • 0
    За и против консумацията на месо – факти за здравето
    20.04.2021
  • 0
    Грижа за детския имунитет – съвети за родители
    15.04.2021
  • 0
    Наднормено тегло – какво го предизвиква и как да се справим с него
    07.04.2021

Ново видео

© 2021 drtoshkov.com | Всички права запазени
Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето преживяване. НастройкиДОБРЕ
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are as essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-necessary

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.

SAVE & ACCEPT