Функционалната медицина обръща голямо внимание на чревната микрофлора и това не е случайно. Състоянието на червата влияе върху функционирането на всички органи и системи в тялото. Оптималното количество и разнообразие на пробиотични бактерии подобрява работата на имунна и храносмилателната системи, подпомага синтеза на важни хормони и регулира възпаленията. Всички знаем, че за да имаме балансиран чревен микробиом е добре да се придържаме към здравословен и разнообразен хранителен режим и да приемаме достатъчно полезни пробиотични бактерии. Знаете ли обаче какво му вреди? Днес ще разгледаме основните фактори, които нарушават баланса на чревния микробиом.
Чревният микробиом е съвкупността от микроорганизми – бактерии, вируси, протозои и дрожди, които естествено обитават червата. Сред тях има патогенни бактерии, които могат да предизвикат здравословни проблеми и полезни пробиотични бактерии, които участват в редица жизненоважни процеси. Когато финото равновесие в съотношението помежду им бъде нарушено, говорим за дисбактериоза и нарушен микробиален баланс. Състоянието може да доведе до редица здравословни неразположения, като лошо храносмилане, подуване и газове. Ако не бъде третирана правилно, дисбактериозата може да причини и сериозни проблеми, като автоимунни заболявания, ревматоиден артрит, депресия, възпалителни чревни заболявания, проблеми с пикочо-половата система и много други.
Много от ежедневните избори, които правим могат да доведат до дисбактериоза. Именно за тях ще поговорим днес.
Чревният микробиом се влияе пряко от храната, която консумираме. Консумацията на нискокачествена и еднообразна храна е причина номер едно за ниските нива на полезни бактерии. Наблюдавайте целенасочено хранителните си навици в следващите няколко дни. Дори да се храните здравословно, ще забележите, че консумирате определени плодове и зеленчуци, малък брой варива и може би само избрани семена и ядки. Опитайте да разнообразите менюто си. Включете повече видове от всички хранителни групи. Бактериите имат нужда от различни видове нутриенти, за да се развиват и да колонизират в червата. Това ни отвежда до следващата точка.
Пребиотиците са буквално храната на пробиотиците. Полезните бактерии се нуждаят от фибри. Добри източници на пребиотични фибри са следните храни:
Разбира се, пребиотици можете да си набавите и чрез хранителни добавки. Често лекарите изписват комбинация от пробиотични и пребиотични продукти, за да набавят на чревната микрофлора всичко необходимо за оптимален баланс.
Целта на антибиотиците е да унищожат определени патогенни бактерии, които често са причинители на инфекциозно заболяване в организма. Тези препарати обаче не различават полезните от вредните бактерии. Следователно, използването им води до драстични промени в състоянието на чревния микробиом. Антибиотичното лечение може да унищожи даден патоген, но заедно с него умират и голяма част от полезните пробиотични бактерии, обитаващи червата. Ето защо след използването на антибиотици е необходимо да се направи задължителен курс с пробиотична добавка.
Вагината има свой собствен микробиом, който е от ключово значение за интимното здраве. Видовете бактерии, открити във вагиналната микрофлора варират при всяка жена, но здравословният вагинален микробиом се състои най-вече от род бактерии, наречен Lactobacillus. В действителност е изчислено, че поне 95% от нормалната вагинална флора трябва да бъде съставена от Lactobacillus бактерии. Подобно на червата, вагиналната микрофлора също бива съставена от патогенни и „добри“ бактерии, които помагат за предотвратяване на вагинални инфекции. Как се случва това? Лактобацилите произвеждат млечна киселина, която поддържа здравословно кисело pH. Нормалното вагинално pH варира между 3.8 и 4.5 и предотвратява растежа на гъбички и други патогенни микроорганизми, които се нуждаят от по-алкална среда, за да оцелеят.
Ако често страдате от гъбични инфекции, със сигурност ще се зарадвате на облекчение на симптомите и положителен ефект, ако започнете да приемате пробиотици. Съществуват пробиотични продукти както за прием през устата, така и под формата на вагинални глобули, като за оптимален ефект се препоръчва съчетание на продукт с общо и такъв с локално действие. От изключителна важност за поддържането на здрава вагинална микрофлора е полагането на правилна грижа за нежната интимна зона.
Изхвърлете инвазивните антибактериални сапуни и гелове. Носете бельо от естествени материи и бъдете внимателни с публичните басейни и СПА центрове. Бременните жени са по-податливи на вагинални инфекции. За това те трябва да са още по-осъзнати каква интимна козметика използват и дали си набавят достатъчно пробиотици чрез храната. Интересен факт е, че при дамите има пряка връзка между състоянието на чревната микрофлора и вагиналното здраве.
Това може и да ви изненада, но скорошни изследвания показват, че редовният спорт подобрява състоянието на чревната микрофлора. Когато спортуваме, всяка клетка на тялото се снабдява с по-големи количества кислород. Освен това, се наблюдават активни контракции на отделни мускулни групи. Комбинацията от тези два фактора предизвиква физиологични реакции, които допринасят за здрав чревен микробиом.
За да се справи с натоварването при активно движение или спорт, тялото трябва да произведе редица съединения. Някои от тях оказват пряко влияние върху здравето на червата. Експертите смятат, че са необходими повече изследвания, но са уверени, че редовните тренировки подобряват микрофлората.
Сънят буквално е здраве. Ако страдате от безсъние или други нарушения на съня, вероятно сте забелязали, че храносмилателната ви система страда. Причината за това е нарушение на естествения циркаден ритъм. Необходими са ни около 8 часа пълноценен сън, през които целият организъм се детоксикира и регенерира. Когато не спим достатъчно, храносмилателната система няма време да се възстанови.
Липсата на сън не позволява да се генерира и достатъчно енергия за мозъка, който е един от „най-гладните“ органи. Това означава, че безсънието ни кара да си набавяме бързи източници на енергия, като въглехидрати и захари. Те от своя страна, са много вредни за чревната микрофлора и често са причина за хронични възпалителни процеси.
Чаша червено вино или един коктейл от време на време не могат да нанесат сериозни щети върху чревната микрофлора. Консумацията на големи количества алкохол или редовната му употреба обаче, често водят до дисбактериоза. Алкохолът директно унищожава някои видове полезни бактерии. Също така, приемът му инхибира редица жизнени процеси в тялото, което води до отрицателни промени в чревната микрофлора.
Цигарите са наситени с различни вредни химикали. Някои от тях са канцерогенни, други инициират възпалителни процеси, а трети имат пряк ефект върху здравето на червата. Резултатите от редица изследвания показват, че при пушачите рискът от развитие на болестта на Крон е два пъти по-висок.
Стресът е огромен фактор за цялостното здравословно състояние на човек. Постоянно високите нива на стрес причиняват нарушения при много органи и процеси. Имунната система също е потърпевша, а когато тя не работи добре, защитните сили на организма срещу патогенните микроорганизми рязко спадат. Това променя баланса на чревната микрофлора и ни прави много по-уязвими към инфекции, причинени от патогенни микроорганизми.
Стресът променя нивата на хормоните, влияе на съня и ни прави по-склонни да вземаме решения, които не са добри за здравето. Ето защо е важно всеки от нас да има работещи начини за справяне със стреса. Можете да практикувате йога или медитация, да ходите на разходки в гората, да слушате приятна музика или да прекарвате повече време с любимите си хора. Всички тези стратегии доказано понижават нивата на стрес.
Лошото храносмилане е добър индикатор за нарушен баланс на микробиома, но то може да е причинено и от редица други фактори. За да сте сигурни откъде идва проблемът, ви препоръчваме фецес диагностика. Това е неинвазивен подход, при който с голяма точност може да разберете какво е състоянието на червата, нивата на различни бактерии, ефективността на хранителния режим, който спазвате и много друга полезна информация.
Имате въпроси? Не се колебайте да се свържете с нас.
Останете здрави!