Повечето от нас са изпитвали усещането за подут стомах – коремът е доста уголемен и нерядко това води до газове, дискомфорт и невъзможност за практикуване на спорт или просто почивка. Понякога подуването се образува непосредствено след хранене и прием на определена храна, която съдържа хистамини например. Много фактори могат да повлияят на работата на храносмилателния тракт, като хормонален дисбаланс, хранителни непоносимости, стрес и разбира се, хранителни навици.
В основата на моята лекарска практика е схващането, че преди да се търсят възможности за лечение трябва да се потърси първопричината за дадено състояние. Сега ще се отправим на търсене, което трябва да ни доведе до това защо страдаме от подут корем и как да неутрализираме или ограничим възможните причинители на този здравословен проблем.
Подуването на корема обикновено е само временна реакция, която се появява в процеса на храносмилане и отминава след кратък период от време. Обикновено си обяснявате подуването с нещо, което сте яли, като например прясно мляко, броколи, боб или твърде много плодове.
Симптомите могат да бъдат свързани с други оплаквания и обикновено те са газове, оригване, поглъщане на въздух (аерофагия) и преминаване на чревни газове (метеоризъм).
Но в някои случаи подуването може да е знак за по-сериозно заболяване. Например, това може да бъде един от първите симптоми за възпалително чревно заболяване, цьолиакия (остро протичащо възпаление на червата след консумация на глутен), синдром на раздразненото дебело черво, запек и други.
В някои случаи подуването на корема е симптом на скрито (или латентно) състояние. Например, всяко от тези нарушения може да причини подуване на корема:
Увеличаващите се случаи на диабет, злокачествените заболявания и химиотерапията, както и ХИВ и широкото използване на имуносупресори и широкоспектърни антибиотици допринасят за нарастване на инфекциите с Candida.
Храносмилателните ензими са протеини, които помагат за храносмилането на макронутриенти – мазнини, въглехидрати и протеини – в храните, които ядете. Когато тялото ви не може да разгради едно или повече от тези хранителни вещества поради недостатъчно количество ензими, се появява подуване на корема. Ензимите на амилазата разграждат нишестетата, протеазните ензими ви помагат да превръщате протеините в аминокиселини, а липазните ензими спомагат за усвояване на мазнините. Приемът на ензимите, които тялото ви не може да произвежда, помага за предотвратяване на подуване на корема.
Съхранен в почти всички ваши различни тъкани, хистаминът действа като невротрансмитер, който препраща важна информация между мозъка и тялото ви и е компонент на стомашната киселина, като ви помага да разградите храната.
Разбира се, хистаминът е критична част от алергичните реакции, включително тези, включващи храна. Когато ядете храна, която имунната ви система е определила като опасна, тя задейства механизъм, като нарежда на мастоцитите, разположени основно по лигавиците да отделят хистамин и други химикали. Това причинява симптоми, като сърбеж, подуване, конгестия, копривна треска и дори пълна анафилаксия.
Някои от най-често срещаните симптоми на непоносимост към хистамин включват:
Може да страдате от подуване на корема свързано с колебания на хормоните ви, както пред менструално, така по време на перименопаузата и менопаузата. Това не е задължителен знак за патология, но ако има съчетание и с други неприятни симптоми, като болезнен цикъл, покачване на тегло, силна емоционална раздразнителност, косопад и други, желателно е да се обърне сериозно внимание.
Има вероятност да почувствате по-малко подуване след менопаузата, когато яйчниците ви престанат да произвеждат естроген и прогестерон и тялото ви поддържа по-ниско ниво на хормони.
Подуването може да се появи по-често в перименопаузата, отколкото по време на менопаузата или след менопаузата. По време на перименопаузата хормоните ви се променят бързо. Това може да доведе до по-високи нива на естроген. Естрогенът кара тялото ви да задържа вода, което може да доведе до подуване на корема.
Естрогенът е и основният хормон, който регулира менструалния цикъл и влияе на репродуктивната система. Той определя половото развитие на жените, фертилността, както и може да има роля в образуването на доброкачествени промени в тъканите като фибрози, фиброаденоми и други.
Освен естрогена, кортизол, серотонин и норадреналин също трябва да се измерят, за да се оцени състоянието. Те са важни показатели, насочващи към наличието на стрес в организма.
Например, кортизолът се покачва при прекалено голям стрес и това се разпознава веднага по нарастване на обиколките в коремната област. Липсата на серотонин пък може да е признак за проблеми с червата, при което се появяват диария или запек, подуване на корема и други стомашни оплаквания.
Хранителната непоносимост може да доведе до подуване на корема, когато:
Най-често срещаните храни, които създават проблеми, са пшеницата или глутена в нея, както и млечните продукти. В това число влиза и синьото сирене, което е богато на ферментирали бактерии, а те от своя страна може да предизвикат повишено отделяне на газове.
Най-добрият подход, ако имате хранителна непоносимост, е да ядете по-малко от проблемната храна или да я премахнете напълно от режима си. Именно по този начин работим с пациентите в Детокс Център след направен ImuPro тест и Фецес диагностика.
В концепцията на ImuPro тестa за диагностика се включва анализ за определяне на храни, към които се произвеждат IgG антитела и които причиняват симптоми на хранителна непоносимост от тип III.
Непоносимостта към хистамин възниква, когато има натрупване на хистамин в организма. Лекарствата, хронични и възпалителни заболявания, околната среда, хранителните дефицити и диетата могат да доведат до хистаминова непоносимост.
Фактори, които водят до хистаминова непоносимост, причиняват следните реакции:
Малабсорбция на фруктоза, наричана още “хранителна непоносимост към фруктоза”, възниква, когато поради неефективно смилане и абсорбиране на плодовата захар (фруктоза), клетките на повърхността на червата реагират с микровъзпалителни реакции.
Както лактозата, така и фруктозата, са част от по-голяма група от несмилаеми въглехидрати или фибри, известни като FODMAP. Непоносимостта към FODMAP е една от най-честите причини за подуване на корема и коремна болка. Съкращението крие зад себе си опасна комбинация от възпалителни елементи, които също са заподозрени в причиняване на гастроинтестинални нарушения.
FODMAP означава ферментируеми олиго-, ди-, монозахариди и полиоли. Тази група вещества вкарва вода във вашия храносмилателен тракт, което може да ви причини подуване. Ако ядете твърде много от тях, те могат да се задържат дълго в червата ви и да ферментират.
Обикновено става дума за въглехидрати, които са FODMAP и поради много причини трябва да бъдете внимателни с тях. Ето и кои са те:
След като разбрахте къде се крият виновниците за причинения стомашен дискомфорт трябва да начертаем план за ограничаването им. Това може да стане по различни начини според вашите желания и навици.
Установено е, че някои лекарства и други лечения помагат за облекчаване на симптомите на подуване на корема. В зависимост от вашите симптоми и други съображения, свързани със здравето като съпътстващи заболявания може да се предпишат.
Както ви споделих и в началото, редно е да се потърси причината за проблема и здравословното състояние преди да се очертае пътя за възстановяване. Затова и мерките, които ще вземете самостоятелно преди консултация с лекар, са от решаващо значение.