Синдромът на раздразненото черво, познат като IBS (Irritable Bowel Syndrome), е здравословно състояние, с което много съвременни хора живеят. Характеризира се със специфична чревна симптоматика и нарушено храносмилане. Смята се за трудно лечимо заболяване, чиято симптоматика може да се активира от неправилно хранене, повишени нива на стрес и понижаване на имунитета. Най-добрият начин да овладеете дискмофорта при синдром на раздразненото черво е като промените хранителния си режим и балансирате чревният микробиом. Какво причинява това състояние, какви са симптомите му и как да го овладеете – разглеждаме в днешния материал.
Има множество изследвания по темата, но причинителят на това състояние не е идентифициран. Смята се, че заболяването е причинено от рязък спад на имунната система или от драстично повишение в чувствителността на дебелото черво. В някои случаи се говори за постинфекциозен IBS, предизвикан от инфекциозно заболяване, повлияло чревната микрофлора. Тъй като има много фактори, които могат да предизвикат това заболяване, точното установяване на конкретен такъв, както и превенцията срещу него са трудно постижими.
В някои случаи синдромът на раздразненото черво е съпроводен от следните здравословни състояния:
Симптоматиката на синдром на раздразненото черво варира при различните пациенти. Въпреки това има определени повтарящи се модели, с които повечето хора се сблъскват. Най-често срещаните симптоми са:
При дамите симптомите обикновено се обострят в дните преди и по време на месечния цикъл. Жените в менопауза често страдат от по-слабо изразени стомашни проблеми в сравнение с дамите в детеродна възраст. При бременните е възможно да се наблюдават най-обострени симптоми. Статистиките сочат, че това състояние е по-рядко срещано при мъжете.
Състоянието на червата зависи пряко от ежедневните нива на стрес, на които сме изложени. Доказано е, че голяма част от невротрансмитерите действително се синтезират в червата и повлияват първо тяхната функция, както и факта, че червата са една от най-силно инервираните системи в организма. Също така, вече знаем, че високите нива на хроничен стрес водят до забавяне на метаболизма и превъзбуждат храносмилателната система. При повишен стрес се наблюдава обостряне на симптомите на синдрома на раздразненото черво. Ето защо за хората, които страдат от това заболяване е важно да имат стратегии за релаксиране и успокояване на нервната система.
Смята се, че една от потенциалните причини за появата на това състояние е спад в дейността на имунната система. Все още няма достатъчно изследвания по темата, за да бъдем категорични. Това, което със сигурност знаем, е че голяма част от имунните отговори зависят от състоянието на чревния микробиом. Когато в червата липсват полезни бактерии (пробиотици), имунитетът спада. От друга страна, при ниски пробиотични нива се наблюдават повече вътрешни възпалителни процеси, а рискът от автоимунно заболяване е драстично по-висок. Връзката между червата и цялостното здраве е добре документирана и за хора с IBS е важно да спазват добър режим на хранене, за да минимизират риска от понижен имунитет.
Един от най-точните методи за диагностициране на синдром на раздразненото черво е чрез фецес диагностика. При този метод се взема проба от изпражненията и тя се подлага на специални тестове и изследвания за нейното състояние. Така се наблюдава цялостното състояние на чревния микробиом, имунната система, локалните възпалителни маркери, здравината на ливацата и се установява каква е точната причина за развитата симптоматика.
След диагностициране на IBS, е важно да промените режима си на хранене и цялостния си начин на живот, за да помогнете на червата да се справят с неприятното състояние.
Лечението на IBS не се извършва толкова чрез медикаменти, колкото чрез промяна в хранителния и здравословен режим на пациента. Има определени храни, които трябва да избягвате и други, на които е добре да наблягате. Като подкрепяща терапия се препоръчва приема на някои хранителни добавки, които ще възвърнат баланса на чревния микробиом и така ще овладеят дразнимостта на дебелото черво.
Храни, които да избягвате при синдром на раздразненото черво
Ако често страдате от запек, увеличете дневния си прием на фибри. Добре е да се приемат по 25 гр фибри на ден за дамите и 38 гр на ден за господата. Намалете консумацията на захар. Не забравяйте да пиете поне 2 литра вода на ден.
Големите порции също дразнят стомаха и предизвикват диария. Разпределете храненията си на по-малки порции и хапвайте по-често. Така ще улесните червата. Пиенето на вода по време на хранене също може да предизвика диария, така както и намалява ензимната активност. Оптималният вариант е да приемате течности до час преди ядене.
IBS се влияе изключително от нивата на стрес. Като съвременни хора всички ние сме изложени на постоянни стресори в градската действителност. За да минимизирате риска от IBS епизод, е добре да си осигурявате ежедневно време за релаксация. Можете да опитате йога, дихателни упражнения или медитация. Важно е времето преди сън да е спокойно. Оставете мониторите извън спалнята и се погрижете спалнята ви да е добре проветрена, затъмнена и с точната температура. Разработете си лична стратегия за справяне със стреса в ежедневието, така че да се радвате на спокоен стомах. Бавното дълбоко дишане работи безотказно.
Тютюноопушенето обикновено обостря симптомите на този синдром. Добре ще е за цялостното ви здраве да откажете цигарите. Избягвайте приема на антиобиотици, освен ако не е крайно наложително. Тези медикаменти унищожават чревната микрофлора и значително затрудняват дейността на храносмилателната система.
Основна грижа на всеки човек, който страда от синдром на раздразненото черво е да си набавя достатъчно пробиотици. Това може да се постигне чрез консумиране на ферментирали храни или чрез прием на подходящи хранителни добавки. Следете за броя на пробиотичните щамове в тях, както и за количествата живи бактерии във всяка таблетка. В Detox Center работим с Pro10Bioitcs – формула, която е лесна за усвояване от организма и дава резултати още след първия месец.
Грижите за чревната мукоза са също от първостепенно значение, за което може напълно да се доверите на комплексна добавка за регенериране на увредената мукоза Intestinal Mucosa
След прием на антибиотик е препоръчително да подпомогнете възстановяването на чревния микробиом с пробиотични добавки. Pro10Bioitcs изпълнява функцията, както набавяща желаните пробиотици, така и пребиотици, които осигуряват хранителният ресурс на пробиотичните колонии в червата.
Не забравяйте, че IBS е просто сигнал от тялото ви да обърнете внимание на здравето си. Бъдете осъзнати за храната, която консумирате и за стресорите, на които се подлагате. Почивайте си пълноценно и залагайте на качествена храна и синдромът на раздразненото черво ще бъде лесен за овладяване.