Тиреоидитът на Хашимото е автоимунно състояние, което води до неактивна щитовидна жлеза и последващи симптоми от ендокринната, храносмилателна, нервна и други системи. Въпреки че е най-често срещан при жените на средна възраст, Хашимото може да засегне всеки, включително мъже, деца и тийнейджъри.
Това е най-често срещаната форма на хипотиреоидизъм, затова е много важно да се разпознаят симптомите му, за да се лекува възможно най-рано. От изключителна важност е да се разберат причините, за да се предотврати на първо място тиреоидитът на Хашимото.
За повече удобство на Вас, моите любими читатели, ще разделим темата на 2 части, като от тази статия ще научите какво представлява тиреоидитът на Хашимото и кои са неговите симптоми и причини. Отделено е специално внимание на възможностите за изследване, както и за тестване за други състояния на щитовидната жлеза.
Ще споделя с Вас моите най-добри препоръки за здравословни решения при тиреоидит на Хашимото, за да възстановите тялото си и функциите на ендокринната система на първо място.
Хипотиреоидизъм (намалена функция на щитовидната жлеза) е по-често срещано състояние при жените, отколкото при мъжете. Приблизително 10 пъти повече засегнати са жени в сравнение с мъжете. Хипотиреоидизмът обикновено прогресира постепенно, като симптомите се увеличават, тъй като функцията на щитовидната жлеза се влошава с течение на времето.
Болестта на Хашимото – автоимунна болест на щитовидната жлеза, обикновено причинява хипотиреоидни симптоми, но е възможно симптомите на Хашимото да са смесени, т.е. да се срещат както симптоми за хипотиреоидизъм, така и на хипертиреоидизъм.
Тъй като болестта на Хашимото е автоимунно заболяване, това означава, че има производството на анормални антитела, насочени към щитовидната жлеза.
Чрез кръвен тест може да се потвърди наличието на антитела срещу различни структури на щитовидната жлеза и извън нея, но касаещи пряко функцията и. Най-често се проследяват антителата към щитовидната пероксидаза (TPO антитела), тиреоглобулина (ТАТ антитела) и срещу тиреоид-стимулиращия хормон (TSH – TRab), които от своя страна имат няколко разновидности. ТРО антителата са насочени към пероксидазата, ензим играещ важна роля в производството на тиреоидни хормони. ТАТ антителата се образуват към тиреоглобулина, синтезиращ се в щитовидната жлеза белтък, съществен за йодирането на Л-тирозин и хормоните Т3 и Т4. TSH антителата (TRab) атакуват рецепторите на TSH, хормон отделян от хипофизната жлеза. Според функционалността си се разделят на 3 вида: TSab имат стимулиращо действие (хиперфункция), TBII възпрепятстват свързването с рецепторите и водят до неадекватна функционалност, както в посока Базедова, така и титеоидит на Хашимото, и TBab подтискат функцията (хипофункция).
Щитовидната жлеза е малка жлеза с форма на пеперуда, разположена в предната част на шията. Тя има незаменима роля в ендокринната система. Това е системата, която отговаря за производството и контрола на хормони в тялото ви, да координира и изпълнява други важни функции. Например, хормоните на щитовидната жлеза влияят на това как тялото ви използва енергията. В резултат на това те въздействат на всеки орган във вашето тяло, включително на сърцебиенето.
При тиреоидит на Хашимото се нарушава способността на щитовидната жлеза да произведе достатъчно хормони. Без да имате достатъчно щитовидни хормони, много от телесните ви функции се забавят и здравето ви се влошава, сигнализирайки с някои от по-долу изброените симптоми.
Изявявайки се като хронично заболяване с автоимунен характер, Хашимото е обект на множество изследвания, чрез които се търсят причините за възникване на заболяването и най-добрите възможни методи за лечение в дългосрочен план.
Подробен коментар за всички необходими изследвания при съмнение за Хашимото ще направя във втора част на темата. Като отправна точка може да се споменат щитовидните хормони T3 и T4, тиреостимулиращият хормон TSH (произвеждан от хипофизата) и антителата ТАТ и МАТ. Освен тях трябва да се обърне внимание на микроелементи като магнезий, желязо, цинк, селен и други.
Ако страдате от болест на Хашимото, може да нямате симптоми в началото. С напредването на автоимунния тиреоидит може да започнете да забелязвате някои симптоми. Вашите симптоми могат да включват един или комбинация от няколко симптома:
Въпреки че медицинските специалисти все още не са единодушни защо се развиват автоимунни нарушения като тиреоидит на Хашимото, те вероятно са резултат от множество причини.
Лошото хранене и хроничният стрес, непоносимостта към храни, лошият начин на живот, инфекциите и токсините могат да са основополагащи за автоимунни заболявания.
На първо място, за да се контролират и преустановят автоимунните процеси е важно да се разберат причините за тях. Нека ги разгледаме самостоятелно.
Изследванията са установили, че стресът е една от основните причини за проблеми с щитовидната жлеза. Увеличаването на хормона на стреса – кортизола може да попречи на здравословното производство на хормони на щитовидната жлеза, а това означава дисбаланс във функциите на пеперудения орган.
Дори и да не е в контекста на Хашимото, лошият сън е невероятно стресиращ за вашето тяло. Липсата на сън пречи на тялото ви да отпочива, да се детоксикира и да регенерира клетките си и в резултат на това може да е по-податливо на оксидативен стрес. Следователно намаляването на стреса и достатъчно дълбок и редовен сън е от решаващо значение за щитовидната жлеза и цялостното ви здраве.
Чревният микробиом има първостепенна роля, когато става въпрос за автоимунни състояния, здраве на щитовидната жлеза и болестта на Хашимото.
Лошото здраве на червата и дисбалансът на чревната флора (дисбиоза) може да доведат до възпаление и да предизвикат имунен отговор. Хората с автоимунни състояния също са по-склонни да имат чувствителност към храна от други хора, които нямат чувствителност.
Поради тази причина една от стъпките в процеса на изследване е провеждане на тест за чувствителност към храни. Най-често срещаните непоносимости към храни и техните съставки са:
В този списък са поместени и най-силно възпалителните хранителни съставки, които могат да навредят на вашето здраве. Точно такива вещества трябва да избягвате при автоимунни процеси в тялото, както и ако имате възпалителни заболявания като ревматоиден артрит, болест на Крон, улцерозен колит и други.
Токсините ни заобикалят и са част от храната и водата ни, както и от въздуха, който дишаме. Има и такива, които се влагат в козметични продукти и това ги прави още по-опасни за здравето (алуминий, алкохоли и други).
Токсините от околната среда са една от основните причини за автоимунните заболявания и проблеми с щитовидната жлеза като Хашимото. Пластмасата, тежките метали, глифозатът, мухълът и дори тежки експозиции на електромагнитни вълни могат да бъдат опасни и да доведат до възпаления.
Чрез ограничаване на тези фактори и тяхното влияние върху вас ще намалите риска от увреждане на тъканите и органите. Винаги когато е възможно избягвайте експозиция на такива вещества, стойте далеч от дезодоранти във флакони с алуминий, продукти с никел и арсен, кадмий, олово и други токсични метали.
Някои от опасните съставки в козметични продукти са лаурет сулфат, парабени, диетаноламин (DEA), триетаноламин (TEA), диазолидинил, имидазолидинил урея и други.
За да постигнете оптимално здраве, включително оптимална функция на щитовидната жлеза, е важно да се храните пълноценно със зеленчуци, месо, ядки и здравословни мазнини.
Непълноценното хранене и нарушената абсорбция на вещества могат да доведат до недостиг на хранителни вещества. Това е често срещано явление при лица с автоимунни заболявания.
Някои от основните хранителни дефицити, които може да стоят зад проблемите с щитовидната жлеза, включват витамин Д, A, E, витамини от групата B, цинк, селен, магнезий и омега-3 мастни киселини.
Пропускливите черва са фактор не само при тиреоидит на Хашимото, но при всички други автоимунни състояния. Същите фактори, обуславящи Хашимото са в основата на високата чревна пропускливост – нездравословна диета, излагане на токсини, чувствителност към храни, хроничен стрес и чревна дисбиоза.
Пропускливите черва стават такива, когато пролуките между клетките в чревната стена са твърде широки и позволяват на големи частици, като токсини и неразградени хранителни молекули да навлязат в кръвния поток. На следващ ред имунната система асоциира тези молекули с нашественици и създава антитела, за да ги елиминира. Този имунен отговор и начинът на тялото ви да атакува себе си води до хронични микро възпаления и автоимунитет.
До тук успяхме да разгледаме основните положения при болестта на Хашимото. На следващо място в нова статия ще обърна внимание на различните лекарствени медикаменти, процеса на изследване и диагностика, както и най-новите възможности за терапия.
Запомнете, че в огромна степен от вашите усилия зависи да овладеете автоимунните процеси. С коригиран хранителен режим, установени и запълнени дефицити на важни хранителни елементи и подходящо индивидуално лечение заедно можем да контролираме Хашимото.
1 Comment
[…] […]