Децата отново се върнаха на училище, ясла и градина и започнаха да прекарват голяма част от деня си на обществени места, заобиколени от познати и непознати хора. Резките промени във времето и температурите също оказват влияние върху начина, по който най-малките се чувстват. И всичко това гарнирано с извънредните мерки, които трябва да спазваме създава доста напрежение у всеки родител. Разбираемо е да се тревожите за здравето на детето си, всички го правим, но тревожността няма да промени нищо.
За сметка на това, има редица практични стъпки, които можете да следвате, за да осигурите на детето си оптимален имунитет за настъпващата пролет.
Имунната система се грижи за това тялото да е предпазено от редица фактори, които поставят здравето под риск. Специфичен и неспецифичен имунен отговор са двата вида имунни отговори, предизвикани от имунната система. Основната разлика между специфичния и неспецифичния имунитет е, че специфичният имунен отговор предпазва тялото от специфични патогени, докато неспецифичният имунен отговор е еднакъв за всички патогени. Специфичните имунни отговори се генерират от адаптивния имунитет (който се развива по време на целия живот), докато неспецифичните имунни отговори се генерират от вродения имунитет. Неспецифичният имунен отговор е първата защитна линия на организма.
Този дял от имунната система, който активира специфичния имунитет се развива естествено при контакт със заобикалящата ни среда. Когато тялото разполага с нужните количества хранителни вещества, то придобива механизми лесно да се справя с въпросните патогени и да ги пребори.
По тази причина да пазим децата си от всякакви социални контакти, да се опитваме да поддържаме хигиената им съвършена и да не им позволяваме да бъдат навън е напълно ненужно. А с времето може да се окаже и опасно, защото децата, които са израснали „под стъклен похлупак“ не успяват да развият пълноценен имунитет. Именно затова е от ключово значение да се фокусираме не върху абсолютната изолация на децата, а върху ежедневното предоставяне на полезни за подрастващия организъм биологично активни вещества и възпитание на здравословни навици.
Говорили сме за пробиотиците често и ще продължаваме да го правим, защото твърде много хора подценяват важността им. Полезните бактерии имат редица функции в организма ни. Една от тях е да поддържат здравето на чревната лигавица и да балансират чревния микробиом. Ако равновесието в чревната микрофлора бъде нарушено, това може да доведе до дисбактериоза и да отключи редица сериозни здравословни проблеми.
Пробиотиците са основа за поддържането на добре функционираща имунна система. Именно те упражняват различни имунорегулаторни ефекти и „учат“ имунната система да разграничава опасните патогени от добрите бактерии, които обитават човешкия организъм. За съжаление много хора страдат от недостиг на полезни пробиотици в червата си. Това може да се случи, поради различни фактори:
Особено ако детето е било лекувано с антибиотик, е много важно след това да приема пробиотична хранителна добавка, за да се възстанови баланса на чревния му микробиом.
Фибрите също са съществена част от ежедневното меню на всяко дете. Храните, които съдържат неразтворими фибри снабдяват тялото с пребиотици, а те от своя страна помагат на пробиотичните щамове да се размножават и да колонизират в червата. Някои от най-популярните и достъпни храни богати на фибри, които децата ще харесат са: ябълки, пуканки, моркови, малини, боровинки, круши, сладки картофи, овесени ядки и други.
На пазара има множество продукти, които комбинират голямо разнообразие от витамини и минерали в една таблетка. За съжаление, повечето от тях са неспособни да постигнат желания ефект. Когато говорим за поддържане на добра имунна система, има няколко нутриента, на които да обърнете специално внимание.
Първи в списъка е витамин D. Вероятно ви е добре известно, че той се синтезира от организма при излагане на слънчева светлина, така че е добре децата да играят на открити пространства, когато метеорологичните условия го позволяват. Витамин D е от изключителна важност за поддържане на оптимално функционираща имунна система. Той помага на организма да се справя със сезонните грипове и настинки. Приемът му също така намалява риска от остри заболявания на горните дихателни пътища.
Други важни витамини и минерали за оптимален имунитет са:
Когато избирате витамини и минерали, следете за препоръчителните дневни дози за деца. Не е задължително продуктът да е комбиниран, но е важно малчуганите да си набавят необходимите количества, съобразени с възрастта и килограмите им.
Истината е, че децата имат нужда от много подкрепа и емоционална стабилност, докато растат. Това важи с особена сила не само за малките деца, а и за учениците, които често срещат предизвикателства от различно естество.
Множество изследвания показват, че децата, които се чувстват нещастни и самотни, боледуват много по-често и продължително. Има пряка връзка между психическото здраве и защитните сили на организма. Затова е важно като родители да осигуряваме на децата си добре прекарано време заедно, което им помага да изградят в себе си по-голяма емоционална и психическа стабилност. Дните сред природата са незаменими за постигане на баланс и презареждане на организма на всички нива.
Градското ежедневие е натоварващо и изморително за всички ни, в това число и за най-малките. От ключово значение е да им осигуряваме време далеч от шума на града, практикувайки заедно с тях любимите им занимания. В резултат ще забележите, че детето ви е по-концентрирано, по-мотивирано в училище и се радва на по-добро здраве.
Все пак не забравяйте, че високите оценки не са самоцел. Не притискайте излишно децата си да се справят добре с всички предмети. Вместо това им помагайте да развиват специфичните си интереси. Ще забележите, че така децата проявяват повече желание да ходят на училище и имат по-добра самооценка, която също влияе на здравето и настроението им.